Xiaomi Mi A1 İncelemesi , Tahtakale Bilişim Teknolojiye giden yol , Sepet SEPETİNİZ
Sepetinizde ürün yok

Xiaomi Mi A1 İncelemesi


Yayın Tarihi: 21.03.2019 11:07 Güncellenme Tarihi: 21.03.2019 11:34
Xiaomi
Xiaomi Mi A1 İncelemesi

Son yılların en iyi çıkış yakalayan markası olarak Xiaomi oldukça uygun fiyatlı ve performansı yüksek telefonlarıyla göz dolduruyor. Genel anlamda başarılı bir performansı bulunan telefonları düşük fiyatla piyasaya çıkartarak kendinden söz ettiren telefon markası Xiaomi, Çin’li telefon markalarının kötü algısını yıkmakta kararlı. Xiaomi Mi A1 modeliyle yine bu tasarım, donanım ve performans özellikleriyle karşımıza çıkıyor. Sorunsuz, rahat ve kullanıcı deneyimi yüksek bir telefon olan Mi A1 yine kullanıcılar tarafından iyi bir şekilde tercih edilebilecek bir alternatif oluyor. Hem Android güncellemesi alıyor hem de oldukça sağlam bir yapıyla birlikte geliyor. Bu özellikler özellikle orta segment için oldukça büyük tercih sebebi olduğundan Xiaomi bunu düşünerek bir tasarıma gitmiş.

Telefon ön yüzünü incelediğimizde 5,5 inç ekran boyutu karşımıza çıkıyor. Oldukça standart bir ekran boyutuyla gelen telefonun ekran özellikleri genel olarak başarılı. Çözünürlük değerleri olarak mantıklı değerlere sahip olması da bunu doğrular cinsten. 1080x1920 full hd ekran özellikleri genel anlamda başarılı. Gorilla Glass 3 teknolojisiyle birlikte çizilmeye ve kırılmalara karşı da dayanıklı hale gelmiş. Huawei’nin genel olarak orta segmentlerde sunduğu tam ekran özelliklerini Xiaomi’de göremiyoruz. Tam ekran olarak gelmeyen telefon bazı kullanıcıları üzebilir. Bir yandan da yedek parça özellikleri bakımından Xiaomi oldukça ideal olduğundan tercih sebebi oldukça yüksek olabiliyor.

Kamera özellikleri yine başarılı bir şekilde kendisini belli ediyor. Telefonun çift kamerasının bulunması da bu açıdan bir artı denilebilir. Orta segment bir telefondan beklenmeyecek bir kamera performansı almak mümkün. 12+12 MP şeklinde gelen arka kameraları oldukça iyi optimize edilmiş. Çoğu orta segment telefonda 12+2 MP gibi değerler görürken bu yüksek değerleri görmek oldukça sevindirici. Bu durum elbette performansa da etki etmiş. Gündüz ışığında oldukça iyi çekimler yapılabiliyor. Bir çok özelliği bulunan telefonda 4K video çekim yapılabiliyor. Kamera özellikleri açısından oldukça şaşırtıcı olan telefonun 4K video çekimi yapması amatör video çekenler için oldukça mantıklı bir seçenek. Ön kamerası genel olarak düşük bırakılmış. Bu açıdan bakıldığında olumsuz durum söz konusu olabilir. 5 MP değer artık son yıllarda çıkan telefonlarda kullanılmayan bir değer. Arka kameraya verilen değer ön kameraya maalesef verilememiş.

Bu değerler ışığında bakıldığında tasarımsal anlamda kendi klasmanına göre oldukça iyi bir telefon diyebiliriz. Arka kısımda yine klasik çift kamera ve parmak izi okuyucusu bulunuyor. Sade ve düz bir tasarım çizgisine sahip olması dışarıdan bakıldığında gayet iyi duruyor. Xiaomi telefonlar Huawei telefonlarla tasarımsal olarak oldukça benzeşiyor. Bunun dışında elde tutuş hissiyatı olarak telefonun iyi bir şekilde elde durduğunu söylemek gerek. Tam ekran özelliği olmadığından dolayı eski bir telefon izlenimi vermesi mümkün. Bunun dışında güncelleme desteği sunması oldukça önemli. Android 7.1 ile gelen telefon şu an Android 9’a yükseltilebiliyor.

İşlemci olarak Qualcomm Snapdragon 625 tercih edilmesi hem standart olmuş hem de bu tarz bir telefon için oldukça ideal bir seçim olmuş. Snadragon 625 oldukça iyi bir işlemci olduğu gibi bu özellikleri en iyi şekilde kaldırabilecek kapasitede bir işlemci. 32 ve 64 GB versiyonları bulunan telefonun sadece 4 GB RAM seçeneği bulunuyor. Bunların dışında toza ve suya dayanıklılık gibi özellikler bulunmayan telefonun SAR değerleri genel olarak kullanıcılar tarafından yüksek bulunabiliyor. Genel olarak baktığımızda bazı kusurları dışında almak isteyenler için piyasadaki iyi telefonlardan birisi olduğu söylenebilir.