sony Xperia XA1 İncelemesi - Tahtakalebilisim , Tahtakale Bilişim Teknolojiye giden yol , SepetSEPETİNİZ
Sepetinizde ürün yok
sony Xperia XA1 İncelemesi - Tahtakalebilisim , Tahtakale Bilişim Teknolojiye giden yol , Sepet SEPETİNİZ
Sepetinizde ürün yok

Sony Xperia XA1 inceleme


Yayın Tarihi: 22.11.2017 17:48 Güncellenme Tarihi: 23.11.2017 12:19
Sony
Sony Xperia XA1 inceleme

Sony XPERİA ailesinin yeni üyesi XA1 gerçekleşen lansman tanıtımı ile dikkatleri üzerine topladı. Yeni bir serinin başlangıç cihazı olma özelliği taşıyan XA1 farklı versiyonları ile piyasada yerini alıyor. Sony tasarım çizgisinde radikal değişiklikler yapmadan XA1 modelini tanıttı. Önceki Z serisine benzer tasarım özelliğiyle dikkat çeken cihaz segmentinin başarılı telefonları arasında yer alıyor.

                Sony Xperia XA1 ekranı 5.0 İnç genişliğindedir. Çerçevelerinin ince olması cihazın Sony tasarımının dışına çıkmadan hazırlanmasında oldukça etkili olmuş. Xperia XA1 ekranı IPS LCD ekran özelliğinde hazırlanmıştır, bu durum batarya performansını artıran detaylar arasında yer alırken ekrandaki renklerin doğadaki gerçek tonlarına olan yakınlığı ise dikkatlerden kaçmıyor. CorningGorillaGlass 4 teknolojisi ile güçlendirilen ekran çizilmelere karşı artık daha dayanıklı.

                2300 mAh kapasitesindeki bataryası ile günlük kullanımlar için oldukça ideal sürelere ulaşabiliyor. Sony Xperia XA1 bataryası değiştirilemez özelliktedir. Xperia XA1 hızlı şarj ünitesi ile kısa sürede yüksek doluluk oranına ulaşmaktadır. LithiumIon (Li-Ion) teknolojisiyle hazırlanan batarya Xperia XA1 kasası ile tümleşik olarak gelmektedir.

                MediaTek MT6757 (Helio P20) işlemci ile güçlendirilen cihaz Sony tarafından uzun süredir kullanılan Snap Dragon işlemciden farklı bir işlemci olarak dikkat çekiyor. 8 çekirdekli işlemci batarya performansını korumak adına minimum tüketim değerlerinde çalışmaktadır. 3GB ram bulunan XA1 de birçok oyun ve uygulama aynı anda akıcı bir şekilde kullanılabilmektedir.

                23MP kameraya sahip olan XA1 geliştirilmiş yazılım detaylarıyla bir kameradan fazlasını sunuyor. Gece modu, HDR, Hızlı odaklama, Seri çekim gibi pek çok özelliği olan kamera yüksek çözünürlükte fotoğraf çekebilmektedir. LED Flash teknolojisi sayesinde düşük ışık altında başarılı fotoğraflar çekmeyi mümkün hale getirmektedir. Full HD video kaydı gerçekleştirebilen kamerası ile unutulmaz anlarınızı kayıt altına alabilirsiniz. Su geçirmez özelliğinin bulunmaması günümüz standartlarına uymayan bir özelliği olarak dikkat çekse de fiyat performans değerlendirmesinde oldukça iyi bir sıralama da yer alıyor. Sony Xperia XA1 yedekparça ürünlerinin uygun fiyatlarla satışa sunulması cihazın avantajları arasında yer alıyor. Yere düşme sonucunda ciddi hasar alan cihazlar için Sony Xperia XA1 kasası değişimi yapılarak ilk günkü görünümüne kavuşturulabilir.